Празник на сланината и греяната ракия АПРИЛЦИ 2018 година
04.01.2018

ПРАЗНИК НА СЛАНИНАТА И ГРЕЯНАТА РАКИЯ
АПРИЛЦИ 2018 ГОДИНА

ОБЩИНА АПРИЛЦИ И НАРОДНО ЧИТАЛИЩЕ „СВЕТЛИНА - 1895г.”  ОРГАНИЗИРАТ ОСМОТО ИЗДАНИЕ НА ТРАДИЦИОННИЯ ПРАЗНИК НА СЛАНИНАТА И ГРЕЯНАТА РАКИЯ

Празникът тази година ще се проведе на 10 февруари /събота/ на площада в центъра на града.

Той е организиран за първи път през февруари 2011 година с цел опазване на старите български традиции чрез представяне на типичните за района печена сланина и греяна ракия на фона на народни песни, хора и хумор.
Площадът оживява под звуците на фолклорна музика и народно веселие, събирайки десетки радетели, последователи и съмишленици в цялата страна.
Всички посетители имат възможност да вкусят от т.нар. „Бабината гозба”, приготвена от 30 кг. сланина, 500 яйца и 30 кг. праз лук, приготвена в „големия чорбаджийски тиган”.
В празника са включени  следните конкурси:
•    за най-крехка сланина /голямата награда –живо прасенце/
•    за най-оригинално ястие, приготвено със сланина
•    за най-атрактивно подредено мезе от сланина
•    за най-ароматна, идеална на градус , чудесна на вкус домашна ракия
РЕГЛАМЕНТ ЗА  УЧАСТИЕ В  ПРАЗНИКА
Тази година на празника ще се допускат само местни производители на сланина и ракия, както и местни граждани, предлагащи продукти на скара. За целта организаторите на празника ще раздават на всички местни стопани специални стикери, с които да удостоверяват местния произход на стоките, които предлагат.
Желаещите да получат търговска площ,  могат да заявят участието си до 20 януари 2018 на тел: 0882 62 83 02.